تیتر اخبار

۱۶ هزار دانش‌آموز گیلانی در پایه اول ثبت‌نام کردند بلیت قطار ۳۰ درصد گران شد توقیف ۲ دستگاه نیسان شوتی حامل سوخت قاچاق در رشت خرید بیش از ۴۰ هزار تن برگ سبز چای درجه یک از چایکاران شمال کشور آغاز بکار مجدد بیمارستان قائم رشت از مرداد ماه آغاز فراخوان ثبت‌نام خودروهای فرسوده از امروز مرحله جدید دهک‌بندی خانوار‌ها از شهریورماه اعمال نرخ جدید جرائم رانندگی از امروز تجاوز به دختر فروشنده با تعارف نوشیدنی مسموم انتصاب سرپرست مدیرعاملی باشگاه ملوان بازداشت سه تن از مدیران مرتبط با حوزه پسماند شهرداری رشت گیلان ۴۶۸۳ زنبورستان دارد ثبت‌نام بیش از ۲۵ هزار داوطلب گیلانی برای نوبت دوم کنکور اعلام جرم برای آبفا و شبکه بهداشت و درمان رضوانشهر هوای داغ تابستان در روز‌های پایانی تیر ادارات کدام استان‌ها فردا ۲۱ تیر تعطیل است؟ قراردادهای بلندمدت اجاره مشمول معافیت‌های مالیاتی تا ۱۰۰ درصد می‌شوند محدودیت گیلان در جذب صنایع بزرگ مهاجرت به استان های شمالی زنگ خطر بخش کشاورزی است گذرنامه‌های زیارتی تا ۵ سال اعتبار دارند برگزاری بازیها بدون حضور تماشاگران در صورت عدم رفع ایرادات ورزشگاه سیروس قایقران انزلی توزیع ۳۷ تنی کود شیمیایی در بین کشاورزان گیلان هوای گرم و آفتابی برای پایان هفته گیلانی ها دستگیری ۱۱۴ کلاهبردار فروشنده سوالات کنکور سه ورزشکار ایران ۹ سال محروم شدند رکورد آتش سوزی در رشت شکست تعداد ورزشکاران آسیایی‌ در المپیک پاریس/ ایران در رده نهم گسترش روابط تجاری با ورود کالا‌های اساسی به کشور از گمرکات گیلان لزوم مبارزه با کرم ساقه خوار برنج در گیلان برای جلوگیری از کاهش تولید فروش محصولات کودک جانسون غیر مجاز اعلام شد پارچه‌های قاچاقی که به مقصد نرسید تخلیه محموله گندم در مجتمع بندر انزلی در راستای پدافند غیر عامل ثبت ۱۸ آیین عاشورایی گیلان در فهرست آثار ملی احتمال گسیل گرد و خاک به گیلان تا پایان هفته توضیح پلیس درباره زمان اجرای نرخ جدید جرایم رانندگی آغاز ثبت سفارش خودروهای وارداتی برای جانبازان از امروز تمدید ثبت نام سرویس مدرسه تا ۲۱ تیر آغاز ثبت‌نام متقاضیان شرکت در پیاده روی اربعین از امروز استقرار هوای گرم و شرجی در گیلان برداشت عسل از کندو‌های زنبور عسل در شهرستان فومن مراسم تحلیف پزشکیان چه زمانی برگزار می‌شود؟ توزیع بیش از ۷ میلیون لیتر نفت سفید در گیلان ۶۳درصد مردم گیلان به مسعود پزشکیان رای دادند «پزشکیان» نهمین رئیس جمهور ایران شد عزل تعدادی از اعضای شعب اخذ رای در گیلان به دلیل جانبداری از کاندیدا زمان رای گیری ۲ ساعت دیگر تمدید شد حضور فعالان رسانه ای در ستاد انتخابات گیلان مشارکت در گیلان چشمگیر است زمان رای گیری ۲ ساعت تمدید شد ماندگاری هوای گرم و مرطوب در گیلان تا ۴۸ ساعت آینده همکاری ۴۰ هزار نفر عوامل اجرایی ، امنیتی و انتظامی گیلان صدور اسناد مالکیت ۹۰ درصد شهرک‌های صنعتی کشور در یک ساعت اول، بیش از ۶۰ هزار نفر در گیلان رای دادند ۷۸۰۰ خودروی وارداتی ترخیص شد نتایج انتخابات تا ساعت ۱۱ روز بعد از رای گیری اعلام می‌شود دریافت کپی مدارک هویتی در بیمارستان‌های گیلان ممنوع است

0

مهاجرت به استان های شمالی زنگ خطر بخش کشاورزی است

  • کد خبر : 34861
  • ۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۲
مهاجرت به استان های شمالی زنگ خطر بخش کشاورزی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، کاهش منابع آبی و مهاجرت داخلی به استان های شمالی را از چالش های زراعت برنج دانست و تاکید کرد: این حجم از مهاجرت زنگ خطر بخش کشاورزی کشور است.

صالح محمدی  در جلسه ستاد برداشت برنج کشور که با حضور رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، توان تولید غذا و امنیت غذایی را یکی از مولفه‌های اقتدار کشورها دانست و اظهار کرد: برنج بعد از گندم، دومین غله پرمصرف در دنیاست.

وی با اشاره به اهمیت غلات به ویژه برنج در دنیا و کشور ما، افزود: مصرف برنج در ایران در سطوح مختلف و همه خانوارها وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه ۱۹ استان دارای سطح زیر کشت برنج در سطوح مختلف داریم، تصریح کرد: نوسانات قیمت برنج بر میزان تولید این استان‌ها اثرگذار است.

محمدی با اشاره به محدودیت‌های اقلیمی ایران به ویژه در بخش منابع آبی، عنوان کرد: ۹۰ درصد تولیدات برنج در کشورهای تولیدکننده این محصول کشاورزی مصرف داخلی دارد و تنها ۱۰ درصد آن وارد تجارت جهانی می‌شود و لذا نیازمند نگاه جدید در کشت برنج هستیم تا زمینه پایداری تولید را فراهم کنیم.

وی چالش‌های اصلی دنیا در دهه‌های پیش رو را در حوزه آب و غذا دانست و یادآور شد: کشورهایی می‌توانند اقتدار خودشان را حفظ کنند که در بخش امنیت غذایی برنامه ریزی داشته باشند و لذا رهبر انقلاب در سال‌های اخیر بر اقتصاد و تولید با رویکرد دانش بنیان تاکید فرمودند که یکی از جنبه‌های آن در بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»، به نقش جهاد کشاورزی در تحقق شعار سال اشاره کرد و گفت: اوج کار جهاد کشاورزی در جهش تولید با مشارکت مردم تعریف می‌شود و لذا در استان‌های شمالی شاهد فرهنگ زراعت برنج مبتنی بر مشارکت مردم هستیم.

وی با بیان اینکه مکانیزاسیون نقش مهمی در سرسبز نگه داشتن شالیزارها و حفاظت از آن‌ها با کمک کشاورزان دارد، خاطرنشان کرد: یکی از مخاطرات در حوزه تولید برنج، کم آبی است و متاسفانه سومین خشکسالی متوالی را در استان گیلان پشت سر می‌گذاریم؛ این در حالی است که گیلان جزو استان‌های پر بارش کشور محسوب می‌شود، اما کاهش بارش‌ها در حوضه آبریز سد سفیدرود، موجب کاهش منابع آبی استان در بخش کشاورزی شده است.

محمدی زراعت برنج را زراعت پر آب دانست و یادآور شد: ذخیره سد از ۱.۲ میلیارد مترمکعب به کمتر از ۹۰۰ میلیون مترمکعب طی سه سال گذشته رسیده و آمارهای ۱۸ساله سد حاکی از کاهش محسوس ذخیره آب است؛ در چنین شرایطی به استقبال زراعت برنج رفتیم، اما با برنامه ریزی و به کارگیری روش‌های علمی و استفاده از ظرفیت مکانیزاسیون، نه تنها کاهش عملکرد نداشتیم، بلکه در سال ۱۴۰۱ شاهد افزایش عملکرد نسبت به سال قبل‌تر و افزایش ۱۹ درصدی بهره‌وری آب بودیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان فرهنگ‌سازی تقویم زراعی و استفاده از آب‌های سبز و خاکستری را موجب افزایش عملکرد تولید برنج دانست و تصریح کرد: در سال زراعی جاری شاهد رعایت ۸۵ درصدی تقویم زراعی بودیم که نشان دهنده همکاری کشاورزان است.

وی یکی دیگر از محدودیت‌های زراعت برنج را مهاجرت داخلی به استان‌های شمالی و توجه به عرصه‌های کشاورزی دانست و تاکید کرد: این حجم از مهاجرت زنگ خطر بخش کشاورزی کشور است؛ سرسبزی استان‌های شمالی متعلق به همه مردم است و اگر در حفاظت از آن غفلت کنیم، خروج شالیزار از چرخه تولید رقم می‌خورد که آسیبی برای کشور است.

محمدی خواستار انسجام دستگاه‌ها برای حفاظت از عرصه‌های کشاورزی شد و عنوان کرد: به دنبال تقویت مکانیزاسیون جهت حفاظت از عرصه‌های کشاورزی استان هستیم، زیرا زراعت برنج از آماده‌سازی تا برداشت با مصائب فراوان همراه است و کشاورز برای تولید برنج زحمت زیادی را متحمل می‌شود؛ مبارزه با آفات و بیماری‌ها همچون کرم ساقه خوار برنج نیز که کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی عملکرد را موجب می‌شود، از دیگر سختی‌های زراعت برنج است.

وی در پایان بر افزایش همکاری بانک‌های عامل جهت پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون جهت تهیه ادوات کشاورزی همچون نشاکار و کمباین و… تاکید کرد و گفت: سال گذشته برای نخستین بار طرح معاینه فنی کمباین‌های برنج را در گیلان در دستور کار قرار دادیم تا کمباین دار با ناوگان به روز وارد عرصه شود و کاهش عملکرد برای کشاورز رقم نخورد.

لینک کوتاه : https://gilanpishro.ir/?p=34861

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش خبری از نگاه دوربین شما

۰۶
خرداد
مشکلات یکی از شهروندان منطقه حمیدیان رشت در خصوص عدم رسیدگی برای جمع آوری زباله و تجمع آلودگی ها

مشکلات یکی از شهروندان منطقه حمیدیان رشت در خصوص عدم رسیدگی برای جمع آوری زباله و تجمع آلودگی ها

مشکلات یکی از شهروندان منطقه حمیدیان رشت در خصوص عدم رسیدگی برای جمع آوری زباله و تجمع آلودگی ها

۲۲
دی
آتش سوزی مهیب در جنگل های حیران

آتش سوزی مهیب در جنگل های حیران

به گزارش پایگاه خبری گیلان پیشرو؛آتش سوزی گسترده ای که از ساعت ها پیش‌ در مرز ایران و‌ جمهوری آذربایجان در حال وقوع است ازسمت جمهوری آذربایجان به سمت گیلان در حرکت است.

گزارش ویژه

۰۹
آذر
بازار داغ تاکسی‌ های اینترنتی بی قید و بند

بازار داغ تاکسی‌ های اینترنتی بی قید و بند

مخاطب زیاد تاکسی‌های اینترنتی باعث شده که قیمت گذاری‌ها نجومی شود و رانندگان هم از حق و حقوقی بهره‌مند نشوند.

۲۹
شهریور
دوردور با مازاراتی و بنز اجاره‌ای در تهران | رنت روزانه خودرو از ۷ تا ۱۵ میلیون تومان

دوردور با مازاراتی و بنز اجاره‌ای در تهران | رنت روزانه خودرو از ۷ تا ۱۵ میلیون تومان

قیمت خودروهای داخلی همچنان در مسیر گرانی و خرید خودروهای‌خارجی هم برای بسیاری به رویایی‌دست‌نیافتنی تبدیل شده‌است. در این‌میان برخی‌جوانان و افراد برای پیشبرد کسب‌ و کارشان یا دوردورکردن با خودروهای‌ لاکچری‌ و لوکس به‌ سراغ‌«اجاره»‌ یا «رنت» خودرو می‌روند و میلیون‌ها تومان بابت آن می‌پردازند.

۱۰
شهریور
شیوع پدیده گراز خوری

شیوع پدیده گراز خوری

گراز هم مانند سایر گونه‌های حیات‌وحش به دست انسان شکار می‌شود و بهانه این شکار، بیشتر جلوگیری از تخریب باغ‌ها و مزارع است حال آنکه خوردن گوشت این حیوان هم به دلایل قبلی اضافه شده است.

گیلان پیشرو در شهرستانها

آخرین اخبار

۲۴
تیر
۱۶ هزار دانش‌آموز گیلانی در پایه اول ثبت‌نام کردند

۱۶ هزار دانش‌آموز گیلانی در پایه اول ثبت‌نام کردند

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان گیلان گفت: از زمان آغاز ثبت‌نام تاکنون ۱۶ هزار دانش‌آموز پایه اول در استان ثبت‌نام کردند.

۲۴
تیر
توقیف ۲ دستگاه نیسان شوتی حامل سوخت قاچاق در رشت

توقیف ۲ دستگاه نیسان شوتی حامل سوخت قاچاق در رشت

رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان از کشف ۵۵۰۰ لیتر سوخت قاچاق در عوارضی امام زاده هاشم شهر رشت خبر داد.

۲۴
تیر
خرید بیش از ۴۰ هزار تن برگ سبز چای درجه یک از چایکاران شمال کشور

خرید بیش از ۴۰ هزار تن برگ سبز چای درجه یک از چایکاران شمال کشور

رئیس سازمان چای کشور گفت: بیش از نیمی از برگ سبز چای خریداری شده در سال ۱۴۰۳ از چایکاران گیلان و مازندران درجه یک است.