<>
0

مردان نسبت به زنان در سبک زندگی روش‌های نادرست‌تری دارند

  • کد خبر : 23036
  • ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۴
مردان نسبت به زنان در سبک زندگی روش‌های نادرست‌تری دارند

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت سند ملی سلامت مردان را در انتظار تصویب نهایی در شورای عالی امنیت غذایی اعلام کرد و گفت: عمده‌ترین عوامل خطر سلامتی درمردان ایرانی، ابتلا به بیماری های غیرواگیر، سبک زندگی و تغدیه نادرست است.

به گزارش پایگاه خبری گیلان پیشرو؛ محمدرضا صائینی به مناسبت هفته جهانی سلامت مردان، اظهار داشت: یافته‌های به دست آمده از یک مطالعه کیفی درایران نشان می‌دهد که درگیری مردان با مسائل خانوادگی ودغدغه‌های اقتصادی عقیده به قدرت مردانگی و ناآگـاهی از جمله عواملی هستند که باعث می شوند مردان کمتر به سلامتی خود اهمیت بدهند واز خدمات سلامتی کمتر استفاده کنند.

وی افزود: این یافته‌ها نشان می‌دهدکه مـردان نـسبت بـه زنـان در سبک زندگی خود روش‌های نادرست‌تری دارند، به بیماری‌های خود کمتر اهمیت می‌دهند، اغلب علایم هشداردهنده را نادیده می‌گیرند و دیرتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

به اعتقاد دکتر صائینی، برخورداری مردان از توانایی جسمی بیشتر باعث می‌شود که میزان ناتوانی مردان کمتر از زنان برآورد شود. اما متاسفانه میزان مرگ و میر در هر گروه سنی از مردان، در مقایسه با زنان، به مراتب بالاتر است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس افزود: براساس آخرین اطلاعات منتشر شده در گزارش سیمای مرگ در کشور در سال ۹۶ الی ۹۸ میزان مرگ مردان درتمام گروه‌های سنی در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیشتر از زنان است که در بعضی از گروه های سنی این تفاوت قابل توجه است که از ۱۸ تا ۲۹ سال، ۱۴۲ مرد و ۴۸ زن، از ۳۰ تا ۵۹ سال ۲۸۲ مرد و ۱۴۴ زن، بالای ۶۰ سال ۳۵۰۶ مرد و ۲۸۵۲ زن بوده است.

وی با بیان اینکه درسال ۱۳۹۷ از میزان کل مرگ‌ها ۵۷ درصد متعلق به مردان و ۴۳ درصد متعلق به زنان بوده است، گفت: اطلاعات اداره بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت نشان می‌دهد که در همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ میزان بستری در ۲ جنس با اختلاف بسیار اندک برابر ولی ۵۵ درصد فوت شدگان از بیماری مرد و ۴۵ درصد زن بوده‌اند.

صائینی برگزاری هفته سلامت مردان را زمان مناسبی برای حساس سازی مردان به سلامت خود، آموزش عموم مردم در جهت بهبود وضعیت سلامت پسران و مردان جامعه، ترغیب برای مراجعه زودهنگام به پزشک، تشخیص و شروع به موقع درمان بیماری های شایع مردان، جلب نظر سیاستگذاران و تصمیم سازان حوزه سلامت به اهمیت موضوع و افزایش آگاهی، نگرش و عملکرد مردان در خصوص سلامت عنوان کرد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در ادامه به تعریف مرد سالم پرداخت و تصریح کرد: مرد سالم مردی است که به اندازه ای توانمند شده است که می تواند از حد بهینه‌ای از رفاه جسمانی، رفاه روانی و رفاه اجتماعی برخوردار بوده و از سلامت خود به عنوان منبعی جهت بهره برداری از زندگی روزانه خود استفاده کند در نتیجه می توان گفت که موضوع سلامت مردان تنها پیامد عملکردهای بیولوژیکی، فیزیولوژیکی و ژنتیکی بدن انسان نبوده و تحت تاثیر عوامل اجتماعی، فرهنگی و محیطی فراوانی نیز قرار می‌گیرد.

سلامت مردان، بحران خاموش

وی ادامه داد: منظور از سلامت مردان صرفا تمرکز بر روی بیماری‌های ویژه مردان نیست، چرا که طبق آمار بیماری‌های مردانه تنها بخش کوچکی از نرخ مرگ و میرهای مردان را به خوداختصاص می‌دهد، به همین دلایل در سال‌های اخیر مسئله سلامت مردان به عنوان یک بحران خاموش در تمام دنیا مطرح و به دلیل اهمیت آن در حوزه‌های مختلف تحقیقات علوم پزشکی، سیاست‌گذاری سلامت و تدوین و اجرای مداخلات مرتبط درقالب برنامه‌های بهداشتی و پیشگیری به یکی از مهمترین اولویت‌های عرصه سلامت در سراسر جهان تبدیل شده است.

صائینی هدف از برگزاری برنامه های ارتقای سلامت مردان را توجه به مدارس جهت به چالش کشیدن کلیشه‌های مربوط به مردانگی از طریق برنامه‌های هدفمند، ارتقای سلامت و رفاه مردان در محل کار و هدف قرار دادن خدمات بهداشتی و ارتقای سلامت مردان عنوان کرد.

 

شایع‌ترین علل مرگ مردان در ایران و جهان

وی با اشاره به شایع ترین علت مرگ مردان در ایران و جهان، یادآور شد: در سال ۲۰۱۹، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن ریوی، بیماری‌های عفونی ریه، سل و بیماری‌های گوارشی از علت‌های اصلی مرگ مردان در جهان بوده است و در ایران بر اساس مطالعات ملی انجام شده بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان ها و سوانح وحوادث بیشترین دلایل مرگ در مردان هستند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس با اشاره به عوامل خطر سلامتی درمردان ایرانی، عمده‌ترین آن را ابتلا به بیماری های غیرواگیر ، سبک زندگی و تغدیه برشمرد و اذعان کرد: چاقی و اضافه وزن (شاخص توده بدنی≥ ٢٥) افزایش فشار خون، افزایش قند خون، تغذیه نامناسب، فعالیت فیزیکی ناکافی و اختلالات چربی خون از عوامل خطر بیماری های غیر واگیر در مردان گزارش شده اند. با افزایش سن میزان شیوع فشار خون بالا در بین مردان روند افزایشی قابل مشاهده‌ای دارد.

صائینی افزود: مرگ ناشی از حوادث در مردان بسیار بیشتر از زنان است؛ همچنین، موارد مرگ و میر حوادث ترافیکی در مردان بیشتر بوده و در میان رانندگان جوان، مردان جوان زیر ۲۵ سال تقریبا ۳ برابر بیش از زنان همین گروه سنی، در معرض خطر فوت به دنبال رخداد تصادف رانندگی هستند.

وی ادامه داد: حدود ٤٧ درصد مردان فعالیت فیزیکی ناکافی دارند و شیوع فعالیت فیزیکی ناکافی در بین مردان ساکن در مناطق شهری ٢٠ درصد بیشتر از مناطق روستایی است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس با بیان اینکه متخصصان سلامت و پزشکان به خاطر مسئولیت‌های فراوان مردان در قبال خود و خانواده، آن‌ها را به تلاش جهت حفظ سلامتی‌شان در تمامی مراحل و سنین تشویق می‌کنند، گفت: این موضوع بعد از سن ۵۰ سالگی به ویژه در زمینه پیشگیری، شناخت سریع و کنترل بیماری‌های مزمن از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی در ادامه ارایه خدماتی نظیر “خطر سنجی، غربالگری و شناسایی زود هنگام بیماری‌ها در تمام گروه‌های سنی از نوزادی تا سالمندی در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی به شکل رایگان”، “آموزش، مشاوره واطلاع‌رسانی در خصوص سلامت عمومی، شیوه زندگی سالم و ارتقا شیوه زندگی براساس بسته های خدمتی گروه های سنی”، “امکان همکاری با مراکز خدمات جامع سلامت به عنوان سفیر و رابط سلامت” و “نظارت مداوم برکارگاه‌ها و کارخانجات و ارزیابی میزان سلامت کارکنان و محیط کار را از جمله خدمات قابل ارایه به مردان در نظام بهداشت کشور برشمرد.

صائینی برگزاری هفته سلامت از سال ۱۳۸۴ با موضوعات متنوع در حوزه سلامت مردان برحسب مسائل بهداشتی روز جامعه، همکاری در برگزاری و ارائه سخنرانی با رویکرد عموم جامعه در ۶ کنگره سالانه سلامت مردان ایران و تدوین سند ملی سلامت مردان ایران را اقدامات ویژه دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس معاونت بهداشت در زمینه سلامت مردان عنوان کرد.

سند ملی سلامت مردان در انتظار تصویب نهایی

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی درباره تدوین سند ملی سلامت مردان گفت: این سند با ۴ هدف دارای ۸ پروژه کلان و بیش از ۵۰ برنامه می باشد که در کمیسیون دائمی شورای عالی امنیت غذایی در انتظار تصویب نهایی است.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس با اشاره به تدوین بسته خدمات پایه سلامت مردان با همکاری مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با حمایت دفتر سازمان بهداشت جهانی در ایران گفت: مرحله اول تدوین این بسته در سال ۲۰۲۱ که با عنوان شناسایی شایع‌ترین بیماری های مردانه و عوامل خطر آن به پایان رسیده و مرحله دوم و نهایی آن تدوین محتوای بسته خواهد بود درحال عقد قرارداد است.

لینک کوتاه : https://gilanpishro.ir/?p=23036

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش خبری از نگاه دوربین شما

۰۶
خرداد
مشکلات یکی از شهروندان منطقه حمیدیان رشت در خصوص عدم رسیدگی برای جمع آوری زباله و تجمع آلودگی ها

مشکلات یکی از شهروندان منطقه حمیدیان رشت در خصوص عدم رسیدگی برای جمع آوری زباله و تجمع آلودگی ها

مشکلات یکی از شهروندان منطقه حمیدیان رشت در خصوص عدم رسیدگی برای جمع آوری زباله و تجمع آلودگی ها

۲۲
دی
آتش سوزی مهیب در جنگل های حیران

آتش سوزی مهیب در جنگل های حیران

به گزارش پایگاه خبری گیلان پیشرو؛آتش سوزی گسترده ای که از ساعت ها پیش‌ در مرز ایران و‌ جمهوری آذربایجان در حال وقوع است ازسمت جمهوری آذربایجان به سمت گیلان در حرکت است.

گزارش ویژه

۱۹
اسفند
«آزاد» در سایه غفلت مسئولان/ محله‌ای محروم که به حال خود رها شد

«آزاد» در سایه غفلت مسئولان/ محله‌ای محروم که به حال خود رها شد

« آزاد» یکی از محلات منطقه جانبازان رشت است که براثر بی توجهی مسئولان ناامن ترین محله این شهر محسوب شده و از حداقل رفاهیات شهری بی‌‌بهره است.

۰۳
مهر
عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

روستاهای ایرانی از عجیب و غریب ترین آن ها گرفته تا معروف ترین و مدرن ترینشان همگی جنبه گردشگری دارند.

۰۹
شهریور
چگونه فایل‌ها را بدون سیم از کامپیوتر به اندروید انتقال دهیم؟

چگونه فایل‌ها را بدون سیم از کامپیوتر به اندروید انتقال دهیم؟

در این گزارش به آموزش نحوه انتقال فایل‌ها به صورت بی‌سیم از کامپیوتر به اندروید می‌پردازیم.

گیلان پیشرو در شهرستانها

آخرین اخبار

۰۳
تیر
انجام بیش از ۸ هزار ساخت‌وساز غیرمجاز در رشت

انجام بیش از ۸ هزار ساخت‌وساز غیرمجاز در رشت

سیدشمس شفیعی گفت: ساخت‌وساز بیش از ۸ هزار واحد مسکونی در رشت به صورت غیرمجاز انجام شده است.

۰۳
تیر
دستگیری ۶ نفر به علت حفاری غیرمجاز در تالش

دستگیری ۶ نفر به علت حفاری غیرمجاز در تالش

سرهنگ محمد رستمی، فرمانده انتظامی تالش از دستگیری ۶ نفر به علت حفاری غیرمجاز در یکی از مناطق ییلاقی این شهرستان خبر داد و افزود: ۶ حفار غیرمجاز ۳۲ تا ۵۷ ساله دستگیر شدند و پس از تشکیل پرونده به منظور سیر مراحل قانونی در اختیار مرجع قضایی قرار گرفتند.

۰۳
تیر
برخورد دو خودروی پراید در خمام شش مصدوم برجای گذاشت

برخورد دو خودروی پراید در خمام شش مصدوم برجای گذاشت

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان گیلان با اشاره به برخورد دو دستگاه خودرو پراید، اظهار داشت: در این حادثه که در جاده‌ی خمام چوکام، (محله‌ی فوشکی) روی داد، تیم‌های اورژانس منطقه، سریعا به محل حادثه اعزام شدند.