<>
1

پیروز رقابت تلویزیون و نمایش خانگی در آغاز ۱۴۰۱ کدام بود؟

  • کد خبر : 21897
  • ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۴
پیروز رقابت تلویزیون و نمایش خانگی در آغاز ۱۴۰۱ کدام بود؟

نوروز امسال، رقابت تلویزیون و شبکه نمایش خانگی بر سر تصاحب مخاطب، از سال های گذشته محسوس تر بود. رقابت میان رسانه‌ای که همچنان پربیننده ترین در کشور و رایگان است با رسانه‌ای کم سن و سال تر که به دنبال جذب بهترین هنرمندان و کمترین سانسور، برای کسب رضایت بیشتر مخاطب می گردد.

به گزارش پایگاه خبری گیلان پیشرو؛ تلویزیون در نوروز سال ۱۴۰۱ هم همانند سال‌های پیشین، چند سریال و چندین ویژه برنامه نوروزی را از شبکه های مختلف سیما پخش کرد.

اما امسال شبکه نمایش خانگی که چند سالی می‌شود در رقابت با تلویزیون سریال‌ها و برنامه های پرهزینه و بعضا پرمخاطبی را تولید می‌کند، بیش از سال‌های قبل با تولیداتش خودنمایی کرد و عرصه را برای تلویزیون بیش از پیش تنگ کرد. البته اینکه تلویزیون همچنان پر مخاطب ترین رسانه است و به ویژه در شهرستان‌ها و مناطق کم برخوردارتر مخاطبان زیادی دارد، امری بدیهی و پذیرفته شده است اما حضور و رقابت شبکه خانگی هم چیزی نیست که تلویزیون بتواند نادیده‌اش بگیرد.

در ادامه این گزارش نظر چند تن از شهروندان و مخاطبان این دو رسانه را درباره عملکرد تلویزیون و شبکه نمایش خانگی در ایام نوروزِ سال جاری، جویا شده‌ایم و از آن‌ها خواسته‌ایم که برنامه‌ها و سریال‌های محبوب نوروزی‌شان را نام ببرند. آنچه در زیر می خوانید مشروح این گفت‌وگوهاست.

برنامه های شبکه نمایش خانگی واقعی تر است

پیروز رقابت تلویزیون و نمایش خانگی در آغاز ۱۴۰۱ کدام بود؟

یک دانشجوی کرجی درباره سریال‌ها و برنامه‌های نوروزی که توجهش را جلب کرده و مخاطبشان بوده است، می‌گوید: از تولیدات نمایش خانگی سریال «جیران» و برنامه‌های «جوکر» و «مهمونی» را دنبال کردم. دلیل اینکه برنامه های نمایش خانگی را به سریال‌های تلویزیون ترجیح می دهم این است که در نمایش خانگی سانسور کمتر است و پوشش بازیگران واقعی‌تر و نزدیک به جامعه است.

او ادامه می‌دهد: از تلویزیون در ایام نوروز فقط برنامه «عصر جدید» را دیدم چون هیجان انگیز بود و استعدادهای مردم مناطق محروم را به نمایش می‌گذاشت.

یک مادر جوان تهرانی هم می‌گوید: ما در ایام نوروز از تلویزیون فقط «عصر جدید» را دیدیم و از شبکه نمایش خانگی هم برنامه «جوکر» را دنبال کردیم. چون این برنامه‌ها سرگرم کننده بودند.

ساعت پخش «نجلا» خیلی مناسب بود

پیروز رقابت تلویزیون و نمایش خانگی در آغاز ۱۴۰۱ کدام بود؟
سریال «نجلا»

خانمی از گرمسار می‌گوید: در ایام عید از تلویزیون سریال «نجلا» را به صورت جدی دنبال کردم چون زمان پخشش خیلی مناسب و به موقع بود. برنامه‌ی «عصر جدید» و سریال «زیرخاکی» را هم یکی در میان دیدم چون آخر شب پخش می‌شدند، یا مهمان داشتیم و یا مهمانی می‌رفتیم.

از سریال‌های نمایش خانگی سریال‌های «خاتون» و «جیران» و «ساخت ایران» را دیدم. «خاتون» را دوست داشتم اما «جیران» و «ساخت ایران» را به خاطر خانواده دیدم.

سریال های تلویزیون را حفظیم!

شهروندی از خراسان شمالی می‌گوید: چون در حال مطالعه برای آزمون استخدامی هستم وقت نکردم زیاد تلویزیون تماشا کنم اما انتقادی که نسبت به تلویزیون دارم پخش سریال‌های تکراری و خسته کننده است که همه را از حفظ شده‌ایم هر چند که برخی سریال‌های قدیمی ارزش دوباره دیدن را دارند و ما هم ملت کم توقعی هستیم.

«جیران» را تماشا می کنم اما فیلمنامه اش را دوست ندارم

کارمندی از تهران با تاکید بر اینکه تلویزیون تماشا نمی‌کند، می‌گوید: از سریال‌های شبکه نمایش خانگی، سریال «جیران» را دنبال می‌کنم. به خاطر بازیگرها و بازی‌های خوبشان سریال را دنبال می‌کنم اما فیلمنامه این سریال را دوست ندارم.

نباید «زیرخاکی ۳» را می ساختند

شهروندی از اصفهان با بیان اینکه موضوع سریال‌های نوروزی تلویزیون را دوست نداشته است، می‌گوید: چند قسمت از سریال «نجلا» را دیدم اما به نظرم ساخت این سریال خرج اضافه بود چون بازیگرهای خوبی را برایش انتخاب نکرده بودند و بازیگرها به خوبی از پس نقش‌ها برنیامدند.

او اضافه می‌کند: کلا فیلم و سریال ایرانی نمی‌بینم چون موضوع همه این است که پسری عاشق دختری می‌شود و برای رسیدن به او هر کاری می‌کند، آخرش هم یا می‌میرد یا اسیر می‌شود.

شهروند اصفهانی با انتقاد از برنامه «عصر جدید» ادامه می‌دهد: چهار تا داور که به درستی انتخاب نشده‌اند را نشانده‌اند آنجا و خانم ژاله صامتی هنوز اجرا شروع نشده، رأی سفید می‌دهد. بسیاری از شرکت کننده‌ها هم به عنوان خواننده می‌آیند جلوی دوربین که خیلی از آنها صدای خوبی ندارند. اغلب هم گروه‌ها یا بچه‌ها به مرحله بعد می‌روند.

پیروز رقابت تلویزیون و نمایش خانگی در آغاز ۱۴۰۱ کدام بود؟
سریال «زیر خاکی»

انتقاد دیگر او به دنباله دار کردن سریال‌های تلویزیون است. او در این زمینه می‌گوید: صداوسیما عادت دارد یک سریال خوب را آنقدر کشش بدهد که شورش را دربیاورد. مثلا سریال «زیرخاکی ۱» خوب بود، «زیرخاکی۲» بد نبود اما فصل سوم را نباید می‌ساختند. داستان را الکی کش داده‌اند و پیاز داغش را زیاد کرده‌اند. قدیم ترها کارگردان‌ها خلاقیت داشتند اما الان خدا نکند بفهمند از موضوعی خوشت آمده آنقدر تکرارش می‌کنند که از دماغت دربیاید!

او اضافه می‌کند: پخش سریال‌های تکراری به ویژه سریال‌هایی که بازیگرانش از دنیا رفته‌اند، مثل سریال «زن بابا»، حس خوبی را منتقل نمی‌کند و جذاب نیست.

این شهروند اصفهانی در نهایت پخش یک سرود مذهبی درباره امام زمان(عج) از چند شبکه تلویزیونی را نکته مثبتی عنوان می‌کند و می‌گوید: بچه‌های الان آنطور که باید از امام زمان (عج) چیزی نمی‌دادند؛ پخش این سرودها هم زیبا و هم کمک کننده است.

به ناچار «جوکر» و «نیسان آبی» تماشا کردیم

یک کارشناس روانشناسی از تهران می‌گوید: من امسال شخصا سریال خاصی را به طور پیوسته دنبال نکردم، چون کیفیت کارهای تلویزیونی پایین آمده و سریال هایی که جنبه طنز و سرگرم کننده داشته باشند، به شدت ضعیف هستند. جای خالی کارگردانان مطرح که قبلا کار طنز انجام می‌دادند به خصوص آقای عطاران به وضوح محسوس است.

او ادامه می دهد: ترجیح ما از ناچاری دیدن برنامه های نمایش خانگی مثل «جوکر» و «نیسان آبی» بود و هر از گاهی هم شبکه آی فیلم را تماشا کردیم. از کم کاری تلویزیون برای سرگرم کردن مردم به خصوص در زمینه طنزهای فاخر گله دارم و خواهش می‌کنم برای شاد کردن مردم و پر کردن اوقات فراغت آن‌ها تلاش بیشتری داشته باشند.

پیروز رقابت تلویزیون و نمایش خانگی در آغاز ۱۴۰۱ کدام بود؟

احتیاج به خنده داشتیم

یک خانم خانه‌دار از اهالی خراسان جنوبی می‌گوید: ما فقط برنامه‌های «عصر جدید»، «دورهمی» و «خندوانه» را دنبال کردیم آن هم فقط به این دلیل که احتیاج به خنده و سرگرمی داشتیم.

«مهمونی» ایرج طهماسب عالی است

نوجوانی از استان البرز با بیان اینکه تلویزیون تماشا نمی‌کند، درباره شبکه نمایش خانگی می‌گوید: سریال «جیران» را دیدم که خیلی زیبا بود و داستان و بازیگران جذابی داشت. برنامه «جوکر» هم خیلی سرگرم کننده است.  برنامه «مهمونی» آقای ایرج طهماسب هم عالی است و ایشان خیلی خوب برنامه را اجرا می‌کنند. عروسک‌های جدید مخصوصا شخصیت «بچه» خیلی بامزه‌اند.

این مخاطب نوجوان فاصله زیاد میان پخش هر قسمت از سریال‌ها و برنامه‌های شبکه نمایش خانگی را ضعف این رسانه می‌داند و می‌گوید: تا قسمت جدید باید ما ماجرای قسمت قبل را فراموش می‌کنیم، کاش قسمت‌ها زودتر منتشر می‌شدند.

پیروز رقابت تلویزیون و نمایش خانگی در آغاز ۱۴۰۱ کدام بود؟

قسمتی از «مهمونی» را در اینستاگرام دیدم خوشم آمد

یک دانشجوی قزوینی نیز می‌گوید: در ایام نوروز نه تلویزیون تماشا کردم و نه برنامه‌های شبکه نمایش خانگی را  دیدم اما بخش‌هایی از برنامه «مهمونی» را در اینستاگرام دیده‌ام و از شخصیت «بچه» خوشم آمده است. تصمیم گرفتم در اوقات فراغت این برنامه را تماشا کنم؛ چون شخصیت پردازی عروسک‌ها مناسب و به دور از تکلف است. دیالوگ‌های آقای مجری و عروسک‌ها، هم عامیانه و قابل همذات پنداری است.

«زیرخاکی ۳» افت کرد

یک مخاطب تهرانی دیگر می‌گوید فقط چند قسمت از سریال‌های«زیرخاکی» و «نجلا» را دیده است. او دلیل اینکه تماشای سریال «نجلا» را ادامه نداده است، اینگونه عنوان می‌کند: خیلی دوست داشتم «نجلا» را دنبال کنم ولی  بازیگر نقش اصلی که تغییر کرد از سریال زده شدم. بازیگر قبلی «نجلا» خیلی خوب بازی کرده بود و به او عادت کرده بودیم. در سری دوم سریال که بازیگر نقش اصلی عوض شد رغبتی نداشتم سریال را دنبال کنم. داستان خوب بود و بازی‌ها هم خوب بود ولی چون بازیگر نقش اصلی عوض شد، سریال ضربه خورد و از خیلی‌ها شنیدم که می‌گفتند دیگر دوست ندارند «نجلا» را دنبال کنند.

او درباره سریال «زیرخاکی» هم می‌گوید: «زیرخاکی۱» از فصل دوم و سوم بهتر بود. فکر می‌کنم کیفیت این سریال رفته رفته افت کرده است.  

ماه رمضان هم اوضاع همین است

یک شهروند از زنجان درباره عملکرد تلویزیون در ایام نوروز می‌گوید: ایام عید سرم شلوغ بود و خیلی فیلم و سریال ندیدم اما می توانم بگویم عملکرد تلویزیون خیلی قابل توجه نبود. فقط برخی از قسمت های «خندوانه» و «دورهمی» را دیدم. سریال قدیمی «زن بابا» که بازپخش می‌شد را هم دیدم. فکر می‌کنم برای ماه رمضان هم تلویزیون برنامه و سریال قابل توجهی نداشته باشد.

تعریف «زیرخاکی» را شنیده‌ام

شهروندی از استان البرز هم می‌گوید نوروز مسافرت بوده و تلویزیون تماشا نکرده است اما تعریف سریال «زیرخاکی» را شنیده است. او همچنین می‌گوید از میان سریال‌های شبکه نمایش خانگی سریال «جیران» را دنبال می کند.

نمایش خانگی را از طریق ماهواره دنبال می کنم

یک کارمند تهرانی می‌گوید، به طور کلی چند وقت است که زیاد تلویزیون تماشا نمی کند چون به نظرش سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی جذابیت گذشته را ندارند.

او ادامه می دهد: برنامه «عصر جدید» بد نیست. در شبکه نمایش خانگی هم سریال‌های «جیران»، «خاتون»، «نیسان آبی»، «خسوف» و برنامه «شب آهنگی» را دنبال کردم که این‌ها را هم بیشتر از شبکه‌های ماهواره‌ای دیده‌ام!

پیروز رقابت تلویزیون و نمایش خانگی در آغاز ۱۴۰۱ کدام بود؟

این سریال‌ها قبح خشونت و خیانت را از بین می‌برند

یک کارشناس رسانه هم معتقد است که مدت‌هاست در فضای رسانه‌ای، مطلبی برای آموزش و یادگیری مخاطبان تولید نمی‌شود. او می‌گوید: اگر برنامه‌ی فرح بخش و شادی تولید می‌کنیم، لزوما نباید در آن از سخیف ترین ادبیات و بدترین شکل مصادیق هجوم فرهنگی استفاده کنیم.

او تصریح می کند: فردگرایی و تجمل گرایی در  سریال‌های تلویزیون و شبکه نمایش خانگی دیده می‌شود و علاوه بر آن در سریال‌های شبکه نمایش خانگی از بین بردن قبح خشونت و خیانت هم دیده می‌شود.  

لینک کوتاه : https://gilanpishro.ir/?p=21897

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش خبری از نگاه دوربین شما

۰۶
خرداد
مشکلات یکی از شهروندان منطقه حمیدیان رشت در خصوص عدم رسیدگی برای جمع آوری زباله و تجمع آلودگی ها

مشکلات یکی از شهروندان منطقه حمیدیان رشت در خصوص عدم رسیدگی برای جمع آوری زباله و تجمع آلودگی ها

مشکلات یکی از شهروندان منطقه حمیدیان رشت در خصوص عدم رسیدگی برای جمع آوری زباله و تجمع آلودگی ها

۲۲
دی
آتش سوزی مهیب در جنگل های حیران

آتش سوزی مهیب در جنگل های حیران

به گزارش پایگاه خبری گیلان پیشرو؛آتش سوزی گسترده ای که از ساعت ها پیش‌ در مرز ایران و‌ جمهوری آذربایجان در حال وقوع است ازسمت جمهوری آذربایجان به سمت گیلان در حرکت است.

گزارش ویژه

۱۹
اسفند
«آزاد» در سایه غفلت مسئولان/ محله‌ای محروم که به حال خود رها شد

«آزاد» در سایه غفلت مسئولان/ محله‌ای محروم که به حال خود رها شد

« آزاد» یکی از محلات منطقه جانبازان رشت است که براثر بی توجهی مسئولان ناامن ترین محله این شهر محسوب شده و از حداقل رفاهیات شهری بی‌‌بهره است.

۰۳
مهر
عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

روستاهای ایرانی از عجیب و غریب ترین آن ها گرفته تا معروف ترین و مدرن ترینشان همگی جنبه گردشگری دارند.

۰۹
شهریور
چگونه فایل‌ها را بدون سیم از کامپیوتر به اندروید انتقال دهیم؟

چگونه فایل‌ها را بدون سیم از کامپیوتر به اندروید انتقال دهیم؟

در این گزارش به آموزش نحوه انتقال فایل‌ها به صورت بی‌سیم از کامپیوتر به اندروید می‌پردازیم.

گیلان پیشرو در شهرستانها

آخرین اخبار

۰۳
تیر
انجام بیش از ۸ هزار ساخت‌وساز غیرمجاز در رشت

انجام بیش از ۸ هزار ساخت‌وساز غیرمجاز در رشت

سیدشمس شفیعی گفت: ساخت‌وساز بیش از ۸ هزار واحد مسکونی در رشت به صورت غیرمجاز انجام شده است.

۰۳
تیر
دستگیری ۶ نفر به علت حفاری غیرمجاز در تالش

دستگیری ۶ نفر به علت حفاری غیرمجاز در تالش

سرهنگ محمد رستمی، فرمانده انتظامی تالش از دستگیری ۶ نفر به علت حفاری غیرمجاز در یکی از مناطق ییلاقی این شهرستان خبر داد و افزود: ۶ حفار غیرمجاز ۳۲ تا ۵۷ ساله دستگیر شدند و پس از تشکیل پرونده به منظور سیر مراحل قانونی در اختیار مرجع قضایی قرار گرفتند.

۰۳
تیر
برخورد دو خودروی پراید در خمام شش مصدوم برجای گذاشت

برخورد دو خودروی پراید در خمام شش مصدوم برجای گذاشت

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان گیلان با اشاره به برخورد دو دستگاه خودرو پراید، اظهار داشت: در این حادثه که در جاده‌ی خمام چوکام، (محله‌ی فوشکی) روی داد، تیم‌های اورژانس منطقه، سریعا به محل حادثه اعزام شدند.